Kalendarium 11 listopada .....
- Aldona Faron
- 10 lis 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 16 lis 2020
Autor: A. Faron, H Bielicka , K Bosa

Wydarzeniem, które ma znaczące miejsce w edukacji patriotycznej, są obchody Narodowego Święta Niepodległości. Co roku 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Państwo Polskie niepodległości obchodzimy to ważne święto również w naszym Ośrodku klasy Pdp wykonały patriotyczne kotyliony, słuchały pieśni patriotycznych, odbyły się lekcje patriotyczne.


11 listopada to symboliczna data – święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W 1918 roku na pamiątkę przekazania władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu – 11 listopada został ogłoszony naszym Świętem Niepodległości, decyzją Sejmu Rzeczpospolitej, w roku 1937. Jest to najważniejsze nasze święto państwowe, od 1989 roku dzień ten jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą obchodzimy – 11 listopada - życzymy całej społeczności szkolnej: uczniom, nauczycielom , rodzicom i wszystkim pracownikom szkoły byśmy pozostali wierni wartościom, które ocaliły naszą Ojczyznę od unicestwienia (Bóg, Honor, Ojczyzna). To ważne byśmy nie zapominali o tradycji, która jest łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością. Niech Narodowe święto Niepodległości będzie inspiracją do pielęgnowania tradycji niepodległościowych, skłania do wewnętrznych przeżyć, refleksji nad chlubnymi kartami historii naszego narodu. Niech rocznica odzyskania niepodległości będzie świętem wszystkich nas, Polaków.
Celebrujmy razem, świętując odrodzenie się wolnej Polski, 102 lata temu.
Niech barwy narodowe będą z nami wszędzie, niech napełnią nas dumą ze zwycięstwa, dzięki któremu mamy suwerenne demokratyczne państwo.
Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach. Akcja „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze, ale nie jedyne z planowanych przedsięwzięć.
Wyjątkową okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów będzie akcja „Niepodległa do hymnu”, w ramach której każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Wystarczy o godz. 12.00 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie.
Pieśni patriotyczne to lustro dziejów narodu, w którym odbite są najważniejsze momenty w historii państwa. Ukazany jest w nich obraz kształtowania się rodzimej tożsamości i dumy kraju, za sprawą odniesień do najważniejszych wydarzeń historycznych. Pieśni patriotyczne przypominane są najczęściej przy okazji świąt narodowych i rocznic ważnych wydarzeń w dziejach Polski.
Wirtualny spacer w Muzeum Wojska Polskiego
Zadania do wykonania


Comments