top of page

Co w świecie przyrody wiosną?

  • Zdjęcie autora: Aldona Faron
    Aldona Faron
  • 16 kwi 2020
  • 1 minut(y) czytania

Autor: Aldona Faron

Ptaki



Od marca zaczyna się dla ptaków bardzo pracowity okres. Najpierw budują gniazdo, które ma być ochroną dla jaj i wykluwających się z nich ptaków. My najczęściej widzimy te zakładane wśród gałęzi drzew. Do ich budowy potrzebne są patyczki, trawa, sierść i piórka.

Jeśli napotkasz siedzącego w gnieździe ptaka, nie podchodź blisko i go nie płosz.                   Z pozostawionych na dłużej jaj nie wylęgają się pisklęta.

Więcej ciekawostek dowiesz się z filmu :-)

Ssaki


Wiosna jest czasem wydawania na świat potomstwa przez wiele gatunków zwierząt. Przyroda stwarza wtedy dogodne warunki dla rozwoju młodych. Mają one duże szanse na przetrwanie, bo jest ciepło, nie brakuje pokarmu i można znaleźć schronienie wśród pojawiającej się roślinności. Młode ssaków po urodzeniu żywią się mlekiem matki. To jedna z cech wyróżniających ssaków wśród innych gatunków zwierząt. W kwietniu rodzą się młode dziki, czyli warchlaki. Mają charakterystyczne pasiaste ubarwienie, które ułatwia im ukrycie się w leśnym gąszczu.



Wczesną wiosną rodzą się też młode wilki i lisy. Bezpiecznie kryją się w norach.



Późniejszą wiosną przychodzą na świat sarny i jelenie. Je także natura świetnie zabezpiecza przed drapieżnikami. Młode tych zwierząt w pierwszych dniach życia nie wydzielają żadnego zapachu, toteż nie są wyczuwane przez swoich wrogów. Zanim nabiorą sił, samotnie przebywają w ukryciu. Matka przychodzi tylko w porach karmienia. Po pewnym czasie młode zaczynają chodzić za samicą i nie odstępują jej na krok. Małe sarenki mają sierść w białe plamki, które wyglądają jak plamki słońca przeświecającego przez liście. To również umożliwia im ukrycie się przed drapieżnikami. Specjalne ubarwienie zwierząt, pozwalające im upodobnić się do otoczenia , nazywamy barwami ochronnymi.



 
 
 

Comentarios


bottom of page