top of page

Dzień Ziemi – 22 kwietnia

  • Zdjęcie autora: Aldona Faron
    Aldona Faron
  • 20 kwi 2020
  • 2 minut(y) czytania

Dzień Ziemi – 22 kwietnia

Autor: Katarzyna Bosa


Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone  corocznie wiosną, których  celem jest promowanie   postaw   proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Nasza planeta od lat wysyła nam ostrzegawcze sygnały, których dłużej nie możemy ignorować. Ustanowiony pięćdziesiąt lat temu Dzień Ziemi, przypomina o tym, że mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest "Działanie na rzecz klimatu". Organizatorzy wydarzenia przekonują, że Dzień Ziemi 2020 musi być czymś więcej niż tylko symbolicznie obchodzonym świętem. Obchodom każdego Dnia Ziemi towarzyszy zawsze szereg wydarzeń, konferencji, spotkań i akcji, które w 2020 roku z racji światowej pandemii koronawirusa, musiały całkowicie przenieść do świata online. Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie cyfrowy, cel pozostaje ten sam: zmobilizować świat do podjęcia najbardziej znaczących działań w celu dokonania zmian.


Co możesz zmienić już teraz?


  1. Dzień bez samochodu - przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu.

  2. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.

  3. Segreguj śmieci.  Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi,  więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy   sery  do swoich  pudełek, a produkty sypkie kupić na   wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników.

  4. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut.

  5. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.

  6. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.

  7. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień.

  8. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.

  9. Ogranicz spożycie mięsa.

  10. Pij wodę. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe.



 
 
 

Comments


bottom of page