top of page

Ostatni tydzień karnawału .....

  • Zdjęcie autora: Aldona Faron
    Aldona Faron
  • 11 lut 2021
  • 2 minut(y) czytania

Dziś tłusty czwartek! W kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany jest także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

Choć dziś ostatni tydzień karnawału obchodzi się bardziej symbolicznie, kupując lub smażąc pączki w tłusty czwartek, niegdyś bardzo poważnie podchodzono do jego znaczenia.

Wierzono, że taniec i uczta mogą pomóc zakląć rzeczywistość i sprowadzić pomyślność pod dach.

Ostatni czwartek karnawału to ulubiony dzień każdego łasucha, a tych nie brakuje w naszej szkole nawet podczas lekcji zdalnych ;-).


Pączki z marmoladą, pieczone, smażone, różane, z cukrem pudrem lub lukrem – deser ten gości w różnych regionach polski, lecz zawsze na słodko. Pierwotnie były to małe chlebki ze słoniną. Dopiero w szesnastym wieku postanowiono obsypać pączki cukrem. Tylko do części z nich wsadzano orzechy. Łakomczuchowi, który trafił na nadzienie, miało sprzyjać wyjątkowe szczęście. Do dziewiętnastego wieku pączki smażono wyłącznie w bogatych domostwach i na dworach szlacheckich. Smażenie wymagało użycia dużej ilości tłuszczu, na którą nie każdy mógł sobie pozwolić.

Obok pączków w tłusty czwartek pojawiały się również faworki. W zależności od regionu, bywają one nazywane chrustem lub chruścikami. Są równie popularne w Polsce, co w Niemczech oraz na Litwie.


Przepis na pączki przygotowany przez Weronikę z kl 2 Pa

Matematyka: Pączek w liczbach. Liczenie kalorii Na początek trochę statystyki: według danych przeciętny Polak w tłusty czwartek konsumuje średnio 2,5 pączka. Zawartość kalorii w pączkach wynosi od 250 do 400 kcal. Jeden pączek ma więc tyle kalorii, co stugramowy kotlet schabowy czy 100 g pełnotłustego sera żółtego. Średniej wielkości pączek o wadze 70 g zawiera ok. 50 g węglowodanów, ok. 5 g białka, 1 g błonnika oraz tłuszcz - od 10 do 15 g. Na koniec praca domowa: W tłusty czwartek piekarz Edek upiekł 2000 pączków. 30 proc. sprzedała cukiernia 'Bajaderka', a resztę cukiernia 'Szarlotka'. O ile procent więcej pączków sprzedano w 'Szarlotce'? Biologia: Wpływ pączków na organizm Pączek to bomba kaloryczna i siedlisko tłuszczu - grzmią dietetycy. Nie da się zaprzeczyć - zbyt duża ilość pączków to po prostu zbędne kalorie, które odkładają się w naszym organizmie pod postacią trudnej do zbicia tkanki tłuszczowej. Ale amatorzy tych karnawałowych specjałów zwracają uwagę na ich dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Pączki są wyrabiane z ciasta drożdżowego, bogatego w witaminy z grupy B, które dbają o nasze włosy, skórę i paznokcie. Zaś budyniowe czy czekoladowe nadzienie to źródło wapnia i magnezu. Fizyka: Pączek jako źródło energii Według obliczeń fizyków energia po spożyciu jednego pączka, przy założeniu, że miał 400 kcal, wystarczy nam na przejście ponad 2,5 km. ...a na koniec WF: Spalanie pączkowych kalorii Na zakończenie tłustego czwartku warto zadbać o dobry bilans kaloryczny. Prezentujemy aktywności fizyczne i czas, przez który powinniśmy je wykonywać, aby spalić pączkowe kalorie. Szybki bieg - 13 minut Jazda na rowerze - 21 minut Gra w siatkówkę - 23 minuty Pływanie - 28 minut Szybki spacer lub taniec brzucha - 46 minut Wchodzenie po schodach - 13 minut Mycie okien - 57 minut Pisanie na komputerze - 1 godzina i 39 minut Siedzenie przed telewizorem - 10 godzin.



 
 
 

Commentaires


bottom of page