top of page

Co w świecie przyrody wiosną?

  • Zdjęcie autora: Aldona Faron
    Aldona Faron
  • 14 kwi 2020
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 15 kwi 2020

Autor: Aldona Faron


Zanim zobaczymy motyle w ogrodzie czy na łące, poznajmy ich tajemnice.




Najpierw samica motyla składa jaja, na przykład pod liściem wybranej rośliny.


Następnie gąsienica przyczepia się cienką jedwabną nicią, wysnutą z pyszczka do wybranego miejsca - na przykład do łodygi rośliny i przekształca się w poczwarkę. Osłonka poczwarki jest gruba i twarda. Wewnątrz niej powoli rozwija się motyl: głowa, tułów, skrzydła, odnóża, czułki....


W końcu osłonka pęka i wydostaje się z niej motyl. Ma wilgotne i miękkie skrzydła. Motyl rozkłada je i czeka aż wyschną i stwardnieją. Gdy to nastąpi, wylatuje w świat. A potem samica motyla składa jaja.... i cudowna przemiana rozpoczyna się od początku.

Motyle należą do najpiękniejszych owadów. Te, które spotykamy w dzień, to zwykle pięknie ubarwione motyle dzienne. Niektóre gatunki mają na skrzydłach duże koła przypominające oczy sowy, która jest postrachem owadożernych ptaków. Gdy do siedzącego motyla podfrunie ptak, motyl rozpościera skrzydła - jest to rodzaj obrony. Motyle latające o zmierzchu i nocą to ćmy, czyli motyle nocne. Mają one skrzydła w kolorze kory drzew lub trawy, na których w dzień śpią. Są to barwy ochronne, bo sprawiają, że motyle nocne stają się niewidoczne dla owadożernych ptaków. Jednym z najpiękniejszych motyli jest paź królowej.



 
 
 

Commentaires


bottom of page