Święta majowe
- Aldona Faron
- 29 kwi 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 20 maj 2020
Autor: Katarzyna Bosa, Aldona Faron

Na początku maja obchodzimy trzy ważne święta. Oto krótka historia każdego z nich:
1 maja Święto Pracy 1 maja obchodzimy Święto Pracy. Jest to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku corocznie 1 dnia maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.
Święto Pracy wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago w USA.
W Polsce Święto Pracy ma status święta państwowego i jest dniem wolnym od pracy.
W przeszłości było to jedno z najważniejszych świąt PRL-u. 1 maja był dniem barwnych pochodów, w których brały udział całe rodziny.
W Kościele katolickim 1 maja jest świętem Józefa Rzemieślnika (Robotnika). Do kalendarza liturgicznego wprowadził je papież Pius XII w 1955 roku jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy.
2 maja- Dzień Flagi Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma stosunkowo krótką tradycję, bowiem sięga 2004 roku. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy. Jak wyglądają obchody Dnia Flagi? W całym kraju organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Święto Flagi, oprócz Polaków, obchodzą również m.in. Meksykanie, Argentyńczycy, Litwini, Ukraińcy, Chińczycy i Amerykanie.
3 maja- Święto Narodowe Trzeciego Maja Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione w 1919 roku oraz ponownie w 1990 roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie, konstytucję. Wyprzedziła tym samym trzecią na świecie konstytucję francuską.
Polska ustawa zasadnicza została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który zwołany został w październiku 1788 roku.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznano za święto 5 maja 1791 roku i jest obchodzone od 1919 roku z powojenną przerwą do 1990 roku.
3 maja jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia organizowane są różne pokazy wojskowe i uroczystości patriotyczne. Od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy. Zbliża się kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, już 229-ta.
Zapamiętamy ją zapewne szczególnie, poprzez wyjątkowość sytuacji, w której wszystkim nam przyjdzie ją świętować – razem, ale osobno.
Klasy Przysposabiające do Pracy również pamiętają o rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Patriotycznego charakteru dodały własnoręcznie wykonane kotyliony, flagi, plakaty z uroczystości państwowych, a także naszych wycieczek.
Zapraszamy do odśpiewania hymnu Polski:
Zamek Królewski w Warszawie wraz z kadrą naukową przygotował wyjątkową edycję lekcji historii: 3maj po królewsku. Jak powstała Konstytucja 3 Maja
Jeszcze coś do posłuchania :-)


Comments